Orkiestra

Jeszcze polska muzyka w Sobolowie

Utwory polskich twórców – Karola Kurpińskiego i Feliksa Nowowiejskiego – w zderzeniu z popularną Symfonią „Szkocką” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego zabrzmią 24 września podczas kolejnej odsłony cyklu „Jeszcze polska muzyka”.
Tym razem w urokliwym kościele pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie. Wstęp wolny.

Cykl „Jeszcze polska muzyka…” to autorskie przedsięwzięcie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Koncerty pod tym szyldem organizowane są od ośmiu lat na terenie całego kraju, także w miejscach, w których na co dzień dostęp do granej na żywo na najwyższym poziomie muzyki klasycznej jest utrudniony. Ich celem jest propagowanie polskiej klasyki jako elementu tożsamości narodowej. Polska muzyka symfoniczna (często są to utwory niesłusznie zapomniane, które dzięki koncertowym wykonaniom otrzymują „nowe życie”) prezentowana jest zawsze w kontekście arcydzieł muzyki europejskiej, co z jednej strony pozwala docenić jej wysoki poziom, z drugiej zaś uchwycić oryginalność, wyjątkowość.

W programie koncertu, który odbędzie się 24 września o godz. 12.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie zabrzmią: Uwertura do opery „Pałac Lucypera” Karola Kurpińskiego, „Śmierć Ellenai” op. 32 Feliksa Nowowiejskiego oraz III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Zespołem dyrygować będzie Adam Banaszak.
Koncert poprowadzi Dariusz Stańczuk (RMF Classic)

WLvB

Następny