Impresariat

Maciej Tworek

Dyrygent prowadzący międzynarodową działalność artystyczną. Wykładowca w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Urodził się w Tarnobrzegu. W krakowskiej Akademii Muzycznej studiował fortepian w klasie prof. Jana Hoffmana, chóralistykę na Wydziale Wychowania Muzycznego, oraz  dyrygenturę na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie prof. Józefa Radwana. Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich  prowadzonych przez Helmutha Rillinga, Rogera Norringtona i Kurta Masura. Jako asystent współpracował z Valerym Giergievem i Lorinem Maazelem.

W 1998 r. otrzymał wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Niespełna cztery lata później brał udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim The Maazel/Vilar Conductors Competition (wystąpił w rundzie półfinałowej).

Współpracował z  wieloma zespołami w tym The Hilliard Ensemble, a także orkiestrami m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Nowa Rosja, czy Orquesta Sinfonica Simon Bolívar de Venezuela. Bardzo ważne w jego karierze były także projekty przygotowywane wraz z Coro Sinfonico Nacional Juvenil de Venezuela, Bucheon Philharmonic Orchestra Chorus (Korea Południowa), NDR Chor, NDR Radiofilharmonie, MDR Rundfunk Chor, czy MDR Sinfonie Orchester i Camerata Janáček. Miał okazję pracować także z zespołami Filharmonii w Astanie, i Brnie. Bardzo ważna była dla niego także współpraca z polskimi orkiestrami m.in. w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku i Rzeszowie, jak również z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfonią Iuventus, Chórem Polskiego Radia oraz Chórem Kameralnym „Pro Arte”.

W 2003 r. wraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie uczestniczył w Festival junger Künstler w Bayreuth.

W 2002 r. rozpoczął trwającą do dzisiaj dyrygencką współpracę z Krzysztofem Pendereckim. Jej owocem było m. in. przygotowanie zespołów Opery Narodowej do europejskiego prawykonania pod dyrekcją kompozytora jego VIII Symfonii. W latach 2005-2012 był dyrygentem Capelli Cracoviensis gdzie pełnił również funkcję zastępcy dyrektora. Obecnie jest wykładowcą w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Maciej Tworek jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena