Impresariat

Karolina Jaroszewska

Wiolonczelistka, absolwentka Julliard School. Współpracowała ze światowej sławy muzykami m.in. w World Orchestra for Peace.

11.09.200 Poznan. Karolina Jaroszewska. Fot. Katarzyna Ziober/Kamil Babka

Urodziła się w Poznaniu. W wieku 19 lat uzyskała dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie Stanisława Pokorskiego. W 1994 r. podczas  Aspen Music Festival and School poznała Zarę Nelsovą. Na jej zaproszenie przyjechała do Nowego Jorku, aby szlifować swoje umiejętności artystyczne pod okiem słynnej wiolonczelistki w Julliard School. Studia ukończyła w 2001 r. z dyplomami Bachelor i Master of Music. W czasie studiów w 1999 r. brała udział w prestiżowym kursie wiolonczelowym im. Piatigorskiego w Los Angeles. Pobierała również lekcje u Jürgena-Friedricha Sellheima, Igora Czilipika, Stanisława Firleja i Mischy Maiskyego.

Artystka rozpoczęła karierę solową w wieku szesnastu lat koncertem z Filharmonią Poznańską pod dyrekcją Jerzego Swobody. Od tego czasu regularnie występuje z Orkiestrą Kameralną Amadeus Polskiego Radia oraz wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą. Miała okazję koncertować w  najznakomitszych salach Europy i Stanów Zjednoczonych. W 2001r. brała udział w prestiżowym festiwalu Europalia w Belgii. W Ameryce zadebiutowała koncertem z Savannah Symphony Orchestra w Savannah (Georgia), oraz recitalem w Alice Tully Hall w Nowym Jorku. W lipcu 2004 r. wraz z Symfonią Varsovią pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego brała udział w prawykonaniu dzieła K. Knittla "Pamiętnik Powstania Warszawskiego" w 60-tą rocznicę powstania, wykonując partię solową wiolonczeli. W 2005 r. zagrała wraz z Orkiestrą Kameralną Amadeus Polskiego Radia na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach z okazji 60-tej edycji wydarzenia. W 2013 r. brała udział w koncertach Festiwalu K. Pendereckiego z okazji 80 urodzin kompozytora.

W swojej karierze miała okazję współpracować ze światowej sławy muzykami m.in. Agnieszką Duczmal, Gary Karrem, Jerzym Maksymiukiem Philipem Greenbergiem i Krystianem Zimermanem.

Karolina Jaroszewska jest również kameralistką. Występuje z polską pianistką Julią Samojło. Należy także do Emanations Quartet, który oprócz niej tworzą  Łukasz Kuropaczewski (gitara), Maciej Frąckiewicz (akordeon) oraz Maria Nowak (skrzypce).

Artystka brała udział w wielu nagraniach dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wśród nich znalazły się m.in. specjalnie dla niej opracowane  Pieśni Rachmaninowa oraz Suita Hiszpańskia M. De Falli na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową,  a także koncert A. Piazzolli na gitarę, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. W 2005 r. ukazała się płyta „Amadeus”, którą nagrała wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia.

Karolina Jaroszewska od 2005 r. jest członkiem Orkiestry Filharmonii Narodowej na stanowisku wiolonczeli solo. W 2008 r. została członkiem World Orchestra for Peace pod dyrekcją V. Giergieva, składającej się z czołowych muzyków światowych orkiestr.

Jej kunszt artystyczny doceniają także instytucje pozamuzyczne. W 2010 r. otrzymała medal „Młodego Pozytywisty” Towarzystwa im. H. Cegielskiego w Poznaniu a także stypendia m.in. Miasta Poznania oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej.

Karolina Jaroszewska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie Ludwika van Beethovena