Impresariat

Hinrich Alpers

Niemiecki pianista Hinrich Alpers, zdobywca I nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim Telekom w Bonn (2009), Artysta i pedagog.

 

Hinrich Alpers, The Banff Centre, 2015

Ukończył studia w Hannover Hochschule für Musik und Theater w klasie prof. Bernda Goetzkego. Popularność w Stanach Zjednoczonych zdobył w czasie studiów w Juilliard School pod kierunkiem Jerome’a Lowenthala.

W 2004 r. wyróżniono go I nagrodą oraz nagrodą specjalną na Konkursie Griega w Oslo. W 2006 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Esther Honens w Kanadzie oraz Honens International Piano Competition. Dzięki temu wyróżnieniu otrzymał trzyletnie stypendium.  Momentem przełomowym w jego karierze artystycznej był 2009 r., w którym  zdobył I nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim Telekom w Bonn. Podczas tego wydarzenia przyznano mu również nagrodę publiczności oraz nagrody specjalne w kategorii muzyki kameralnej (za duet z Mischą Maiskym) i za interpretację zamówionego utworu. To właśnie po tym konkursie rozpoczął koncertowanie po całym świecie.

Pianista prowadzi aktywne życie artystyczne. Występuje podczas recitali, jako solista z towarzyszeniem orkiestry, a także jako członek zespołów kameralnych oraz w ramach recitali pieśni. Koncertował podczas licznych festiwali i wydarzeń muzycznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.

W 2009 r. ukazała się jego płyta zawierającej utwory R. Schumanna, która stanowi pokłosie trzyletniego programu stypendialnego (w ramach nagrody Honens International Piano Competition). Na uwagę zasługuje również krążek z muzyką R. Stephana, gdzie pianista wykonuje muzykę kameralną i pieśni kompozytora.

Hinrich Alpers jest obecnie wykładowcą fortepianu w Musikhochschule w Hanowerze oraz na Universität der Künste w Berlinie. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Akademii Lüneburger Heide, w ramach której co roku odbywają się kursy mistrzowskie i festiwal. W 2007 r. został uhonorowany tytułem Artysty Steinwaya.

Hinrich Alpers jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

DYSKOGRAFIA

hinrich-alpers1

Schumann – Piano Works [Utwory na fortepian]
Faschingsschwank aus Wien [Karnawał wiedeński]
Kinderszenen [Sceny dziecięce]
Sonata fis-moll

 

hinrich-alpers2

“Geliebter Lügner” [“Kochany kłamca”], audiobook (w języku niemieckim)
Muzyka: Hinrich Alpers
Wykonawcy: Cordula Trick – skrzypce; Sabine Trick –wiolonczela; Hinrich Alperm – fortepian

 

hinrich-alpers3

 

Rudi Stephan – Kammermusik und Lieder [Muzyka kameralna i pieśni]