Impresariat

Książek Piano Duo

Zwycięzcy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii zespoły kameralne

 

 

Zespół założony w 2012 r. przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Arie Vardiego. Koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 r. zdobyli II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. S. Szӧrenyi w Bukareszcie. W 2020 r. artyści otrzymali stypendium „Młoda Polska”. Są zwycięzcami  II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii zespoły kameralne. Książek Piano Duo jest reprezentowane jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Agnieszka Zahaczewska-Książek 

naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Była uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Uczyła się u Danuty Jarząbek, a następnie, od 2007 r. u prof. Stefana Wojtasa. W 2015r. ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. W latach 2015-2017 odbywała studia podyplomowe w klasie prof. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest doktorantką w katowickiej uczelni w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Marii Szwajger- Kułakowskiej.

W czasie studiów w Krakowie kształciła swe umiejętności kameralne pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, dr Justyny Danczowskiej oraz dr hab.Sławomira Cierpika. W 2015 r. jako członkini kwintetu fortepianowego zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.

Od 2018 r. występuje w trio fortepianowym (Trio Legend tworzy wraz z Krzysztofem Kataną i Moniką Krasicką). Zespół otrzymał II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018) oraz I nagrodę na XXVI Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Guarneri Trio Prague w Wengen (Szwajcaria) oraz Schlitzu (Niemcy). Trio pracowało także pod kierunkiem takich profesorów jak Chia Chou, Ulrich Koella, Ida Bieler, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny. W październiku 2019 r. trio rozpoczęło studia w klasie prof. Stephana Goernera w Kunstuniversität w Grazu.

Agnieszka od lat tworzy także duet fortepianowy z Krzysztofem Książkiem. Współpracę zaczynali pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie. Poźniej  pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i Arie Vardiego. Wspólnie koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 r. duet zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieł Schuberta na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną przyznaną przez Jury Młodych na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Suzany Szӧrenyi w Bukareszcie. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Agnieszka jest również laureatką młodzieżowych konkursów pianistycznych (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego im. Władysława Kędry w Łodzi, Międzynarodowego Konkursu im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Ogólnopolskiego "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie-Żychlinie). Wystąpiła z recitalami w ramach organizowanych przez NIFC koncertów w Muzeum Chopina w Warszawie oraz Żelazowej Woli.

Wielokrotnie brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak Tamas Ungar, Katarzyna Popowa-Zydroń, Józef Stompel, Andrzej Tatarski, Jerzy Sterczyński, Zbigniew Raubo i inni.

Była stypendystką Burmistrza Krynicy-Zdroju, fundacji stypendialnej Almanachu Muszyny, Rektora Akademii Muzycznej- w Krakowie i Katowicach, oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Pianistka pracuje również jako akompaniator w katedrze skrzypiec i altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Krzysztof Książek o artyście

 

DYSKOGRAFIA

http://www.dux.pl/arensky-rachmaninov-music-for-two-pianos-ksiazek-piano-duo.html

 

Recenzje

 „Kameralistyka to spotkanie, […] to budowanie relacji” – podkreśla w autorskim komentarzu do albumu Agnieszka Zahaczewska-Książek. Debiutancka płyta Książek Piano Duo ukazała się niemal osiem lat po rozpoczęciu działalności, ale warto było czekać. W każdym niemal dźwięku słychać zgranie, doskonałe zrozumienie dwójki pianistów (prywatnie małżeństwa). Nietuzinkowe, ujmujące wrażliwością i fantastyczną barwą brzmienia interpretacje. Płyta godna […]

Marcin Majchrowski Ruch Muzyczny

zobacz całość