Festiwal

Leopold Hager

Leopold Hager. Austriacki dyrygent Leopold Hager studiował dyrygenturę, grę na organach, fortepianie, klawesynie oraz kompozycję w Mozarteum, w swoim rodzinnym Salzburgu. Po podjęciu licznych wyzwań zawodowych w Moguncji, Linzu i Kolonii został naczelnym dyrektorem muzycznym we Fryburgu, a następnie pierwszym dyrygentem Orkiestry Mozarteum w Salzburgu, dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej RTL w Luksemburgu oraz głównym dyrygentem Volksoper w Wiedniu. Poza pracą dyrygenta, Leopold Hager przez wiele lat był profesorem dyrygentury symfonicznej w Konserwatorium Wiedeńskim.

Od wielu lat cieszy się współpracą z Wiedeńską Operą Narodową jako jej dyrygent gościnny. Dyrygował orkiestrami w najsłynniejszych teatrach operowych świata, m.in. w Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium, Semperoper w Dreźnie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Lyric Opera w Chicago, Royal Opera House, Covent Garden w Londynie, Teatro Colón w Buenos Aires i Opéra Bastille w Paryżu.

W ramach działalności symfonicznej, Hager prowadził najważniejsze orkiestry Europy i Stanów Zjednoczonych, takie jak drezdeńska Staatskapelle, lipska Gewandhausorchester, Filharmonia Monachijska, Bamberg Symphony, Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestre de Paris oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Waszyngtonu. W 2015 roku objął stanowisko pierwszego dyrygenta gościnnego Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música. Regularnie dyryguje także Filharmonikami Wiedeńskimi w Wiedniu, Pradze i Rzymie.

Leopold Hager zyskał sławę jako jeden pionierów w dziedzinie interpretacji muzyki Mozarta, w szczególności dzięki wykonaniu w Salzburgu wcześniej praktycznie niedostrzeganych, młodzieńczych dzieł scenicznych kompozytora, takich jak Lucio Silla, Apollo i Hiacynt, Askaniusz w Albie, czy Betulia wyzwolona. W trakcie Tygodnia Mozartowskiego w Salzburgu w 1979 roku poprowadził pierwsze w historii pełne wykonanie Snu Scypiona. Nagrania tych dzieł z czołowymi śpiewakami tamtego okresu stanowią do dnia dzisiejszego ważny punkt odniesienia.