Festiwal

Xavier de Maistre

Należy do elitarnej kategorii solistów definiujących na nowo możliwości instrumentów, na których grają.

Obok utworów zamówionych u tej klasy kompozytorów co Krzysztof Penderecki czy Kaija Saariaho wykonuje z zapierającą dech w piersiach precyzją Moją Ojczyznę Bedřicha Smetany, prezentując mistrzowskie aranżacje dzieł zazwyczaj granych przez całą orkiestrę.

Xavier de Maistre współpracował z najważniejszymi orkiestrami pod dyrekcją tak znakomitych dyrygentów, jak Bertrand de Billy, Daniele Gatti, Kristjan Järvi, Philippe Jordan, Riccardo Muti, Andrés Orozco-Estrada, André Previn, Sir Simon Rattle, Heinrich Schiff i Gilbert Varga.

Muzyk jest obecny na wielu najważniejszych festiwalach Europy, m.in. w Szlezwiku-Holsztynie, Salzburgu, Rheingau, Wiedniu i Verbier, na Budapeszteńskiej Wiośnie i Festiwalu Mozarta w Wurzburgu. W repertuarze kameralnym pojawia się na scenie z Dianą Damrau, Mojcą Erdmann, Danielem Müller-Schottem, Baibą Skride, Arabellą Steinbacher i Magali Mosnier.

Po sezonie rezydencji artystycznej w Orkiestrze Symfonicznej WDR w Kolonii, Xavier de Maistre zainaugurował nowy sezon 2015/16 światowym prawykonaniem Koncertu na harfę Krzysztofa Pendereckiego z Orchestre de Paris w nowej sali zespołu, prezentując dzieło także w Wielkiej Brytanii z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną pod batutą kompozytora i w Skandynawii z Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Artysta występuje również z solowymi recitalami przed publicznością tak odmiennych miast, jak Düsseldorf, Genewa, Cardiff czy Bejrut.

Xavier de Maistre urodził się w Tulonie. W wieku dziewięciu lat zaczął uczyć się gry na harfie. Kulminacją nauki były paryskie studia u Catherine Michel i Jacqueline Borot. W 1998 roku zdobył pierwszą nagrodę Międzynarodowych Zawodów Harfiarskich w Bloomington w stanie Indiana. Wkrótce po tym sukcesie został pierwszym francuskim muzykiem przyjętym w szeregi prestiżowej Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich, z którymi współpracował do lata 2010 roku. Od 2001 roku Xavier de Maistre wykłada na Akademii Muzycznej w Hamburgu. Ponadto regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w nowojorskiej Juilliard School of Music, na tokijskim uniwersytecie Toho i w londyńskim Trinity College of Music.

Xavier de Maistre gra na instrumencie Lyon & Healy.

fot. Gregor Hohenberg