Festiwal

Rudolf Buchbinder

Posiada ugruntowaną reputację jednego z czołowych muzyków świata, wspaniałego partnera dla najlepszych orkiestr i dyrygentów.

Wszechstronny repertuar pianisty obejmuje muzykę od Bacha po czasy nam współczesne, a wykonywane przez niego utwory możemy usłyszeć na przeszło stu nagraniach, z których wiele zdobyło cenne nagrody.

Wśród najważniejszych nagrań artysty poczesne miejsce zajmują wszystkie dzieła fortepianowe Haydna (Warner Classics) uhonorowane nagrodą Grand Prix du Disque, a także cykl sonat Beethovena zarejestrowanych na żywo w drezdeńskiej Semperoper przez Sony/RCA Red Seal, za które artysta został uhonorowany prestiżową nagrodą Echo Klassik Award w kategorii Instrumentalista Roku oraz Choc de l’année (2012). W marcu 2015 roku wykonał koncerty fortepianowe Brahmsa z Filharmonikami Wiedeńskimi pod dyrekcją Zubina Mehty, a ich nagrania w wersji CD i DVD pojawią się na rynku już w tym roku.

Interpretacje dzieł Beethovena tworzone przez Rudolfa Buchbindera uważa się za wzorcowe. Nagrał pięć koncertów fortepianowych kompozytora, prowadząc Filharmoników Wiedeńskich od instrumentu. Jego wykonanie cyklu 32 sonat Beethovena nadal ustanawia standardy w najbardziej prestiżowych salach całego świata, m.in. w Berlinie, Dreźnie, Monachium, Wiedniu, Pekinie, Buenos Aires, Mediolanie, Sankt Petersburgu i Zurychu. W sezonie koncertowym 2015/16, Rudolf Buchbinder po raz 50. prezentuje cały cykl sonat Beethovena, tym razem w Sali Musikverein w Wiedniu.

Interpretacje Buchbindera opierają się na szczegółowej analizie źródeł historycznych, których kolekcjonowanie należy do pasji artysty. W jego zbiorach, obok rozbudowanej kolekcji pierwszych wydań i oryginalnych dokumentów, znajduje się 39 pełnych wydań sonat fortepianowych Beethovena, a także rękopisy i partie fortepianowe obydwu koncertów Brahmsa.

Rudolf Buchbinder jest założycielem oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego w Grafenegg pod Wiedniem, który od powstania w 2007 roku szybko znalazł swoje miejsce wśród najważniejszych festiwali muzycznych Europy.