Festiwal

Bernarda Fink

mezzosopran

urodzona w słoweńskiej rodzinie w Buenos Aires, wykształcenie muzyczne otrzymała w Instituto Superior de Arte del Teatro Colón.

Jako jedna z najbardziej wziętych śpiewaczek na scenie recitalowej i koncertowej, powszechnie ceniona za wszechstronne zainteresowania muzyczne, często występuje z czołowymi orkiestrami i dyrygentami Europy i Ameryki. Z repertuarem obejmującym dzieła od muzyki dawnej po współczesną regularnie koncertuje z filharmonikami londyńskimi, praskimi, wiedeńskimi i berlińskimi, Królewską Orkiestrą Concertgebouw, Orkiestrą Symfoniczną Bawarskiego Radia, Staatskapelle Dresden, orkiestrami Cleveland i Filadelfii, a także z najlepszymi orkiestrami barokowymi. Artystka współpracuje z takimi dyrygentami jak Blomstedt, Bychkov, Chailly, Davis, Gardiner, Gergiev, Harnoncourt, Jacobs, Jansons, Muti, Norrington, Pinnock, Prêtre, Rattle, czy Welser-Möst. Zapraszana regularnie do Argentyny, a także do najważniejszych teatrów operowych Europy, Bernarda Fink często gości z recitalami w Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie i Wigmore Hall w Londynie, a także na festiwalu Schubertiade w Schwarzenbergu. Artystka dokonała prawie 50 nagrań, z których kilka otrzymało tak prestiżowe nagrody jak Diapason d’Or czy Grammy.

Do najważniejszych zobowiązań artystki w sezonie 2015/16 należą: występ w oratorium Das Buch mit sieben Siegeln Schmidta pod dyrekcją Manfreda Honecka, rola Genowefy w Peleasie i Melizandzie Debussy’ego (półsceniczna wersja pod dyrekcją Petera Sellersa z Sir Simonem Rattlem i Filharmonikami Berlińskimi w Berlinie oraz z London Symphony Orchestra w Londynie), a także wykonanie III Symfonii Mahlera z Philharmonia Orchestra oraz jego II Symfonii z Mahler Chamber Orchestra pod batutą Daniela Hardinga.

W 2006 roku Bernarda Fink otrzymała austriacką Odznakę Honorową Nauki i Sztuki, a w 2013 roku, wraz z bratem Marcosem Finkiem, nagrodę Fundacji Prešeren – najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie kultury w Słowenii. W 2014 roku Minister Sztuki Austrii uhonorował ją tytułem Österreichischer Kammersänger