Festiwal

Emmanuel Tjeknavorian

Od chwili otrzymania nagrody za najlepszą interpretację Koncertu skrzypcowego Jeana Sibeliusa, a także II nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Jeana Sibeliusa w 2015 roku Emmanuel Tjeknavorian (ur. w 1995 roku w Wiedniu) cieszy się międzynarodowym uznaniem.

Został wybrany, by w sezonie 2017/2018 wziąć udziału w cyklu koncertów Rising Stars (Wschodzące gwiazdy) organizowanym przez European Concert Hall Organisation. Podczas tej trasy koncertowej wystąpi w wielu znamienitych salach Europy. W 2018 roku, pod auspicjami Fundacji Orpheum, Emmanuel Tjeknavorian zadebiutuje z orkiestrą Tonhalle z Zurychu pod batutą Michaela Sanderlinga.

Do najważniejszych zobowiązań artysty w tym sezonie należy zaliczyć współpracę z Wiener Symphoniker, Orkiestrą Symfoniczną Frankfurckiego Radia, Bruckner Orchestra z Linzu, Cameratą Salzburg oraz Młodzieżową Orkiestrą Filharmoniczną Bogoty pod batutą Andrésa Orozco-Estrady.

Skrzypek wystąpi także z recitalami podczas Festiwalu Muzycznego Rheingau, Andermatt Classics, Festiwalu Menuhina w Gstaad, a także cyklu „młoda elita” w ramach festiwalu w Mecklenburg-Vorpommern.

Emmanuel Tjeknavorian koncertował jako solista z Wiedeńską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Fińskiego Radia, Orchestra della Toscana, a także Boston Pops Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Helsińskiej i Monachijską Orkiestrą Kameralną.

Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w wieku siedmiu lat. Od 2011 roku jest uczniem Gerharda Schulza (z Kwartetu Albana Berga) na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej.

Emmanuel Tjeknavorian gra na skrzypcach Antonia Stradivariego (Cremona 1698) użyczonych przez jednego z patronów Beare’s International Violin Society w Londynie.