Festiwal

Emerson String Quartet

W historii kwartetów smyczkowych Emerson String Quartet wyróżnia się niespotykaną listą osiągnięć, odnotowanych na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat: ponad trzydzieści, cieszących się wielkim uznaniem, nagrań, dziewięć nagród Grammy (włącznie z dwiema za najlepszy album muzyki klasycznej), trzy nagrody czasopisma „Gramophone”, nagroda Avery Fisher Prize, tytuł Zespołu Roku magazynu „Musical America” oraz współpraca z wieloma największymi artystami naszych czasów.

W ramach pierwszej zmiany składu od 1979 roku, 11 maja 2013 roku zespół powitał wiolonczelistę Paula Watkinsa. Ten wytrawny solista, wielokrotnie nagradzany dyrygent oraz oddany kameralista dołączył do zespołu w ramach jego 37. sezonu.

W planach na sezon 2015/16 znalazło się 85 koncertów kwartetu przeplatanych indywidualnymi zobowiązaniami jego członków, zarówno w Ameryce Północnej, jak i Europie. Do najważniejszych wydarzeń sezonu należą: wykonanie wraz z sopranistką Barbarą Hanningan Suity lirycznej Berga podczas festiwalu w Berlinie; wykonanie z altowiolistą Roberto Diazem Kwintetu smyczkowego B-dur op. 87 Mendelssohna w Kimmel Center w Filadelfii oraz z kwartetem smyczkowym Calidore Oktetu Mendelssohna na Uniwersytecie Princeston. Podczas licznych tournées po Europie muzycy goszczą w Danii, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Turcji, Austrii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii, a ponadto w Moskwie, Hong Kongu, Szanghaju i Seulu. Sezon został zapoczątkowany wydaniem płyty ze światowej sławy sopranistką Renée Fleming (Decca/Universal).

Nazwa powstałego w 1976 roku, nowojorskiego zespołu pochodzi od nazwiska amerykańskiego poety i filozofa Ralpha Waldo Emersona. Kwartet jest zespołem-rezydentem Stony Brook University.

W styczniu 2015 roku, w uznaniu za znaczący i trwały wkład w muzykę kameralną, kwartet otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane przez stowarzyszenie Chamber Music America – Richard J. Bogomolny National Service Award.

emersonquartet.com

fot. Lisa Mazzucco