Festiwal

Alexander Liebreich

Dla Alexandra Liebreicha dyrygowanie jest stanem umysłu, w którym otwartość i ciekawość stanowią elementy integralne. Świadectwem tego są jego interpretacje i proponowany repertuar, charakterystyczne są także wykonania muzyki historycznej i współczesnej – wolne od dogmatycznej i ideologicznej presji. Liebreich nie uznaje w swej pracy ograniczeń; istotą jego stylu są zwięzłość i innowacyjno

Uważany jest za jednego z najbardziej gorliwych dyrygentów swojej generacji. Pełniąc od 2012 r. funkcję I dyrygenta i dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zdobył w Polsce uznanie za odkrycie na nowo brzmienia orkiestry i wpisanie go w bogatą tradycję zespołu. Od 2006 r. Liebreich jest także dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Monachijskiej Orkiestry Kameralnej; pod jego kierownictwem formacja poczyniła ogromne postępy, wzbogacając tym samym muzyczne życie miasta.

W październiku 2014 r. Alexander Liebreich – wspólnie z Chórem Radia Bawarskiego, pianistą Krystianem Zimermanem i NOSPR – zainaugurował działalność nowej sali koncertowej w Katowicach, której akustykę zaprojektował Yasuhisa Toyota. Dyrygent jest również dyrektorem artystycznym Festiwalu Katowice Kultura Natura, którego pierwsza edycja odbyła się w maju 2015 r. Wspomniany festiwal z udziałem światowej sławy artystów będzie miał swoją kontynuację w 2016 r.

Liebreich podejmuje również działania na rzecz promocji wybitnych kompozytorów współczesnych (wśród nich m.in. Salvatore Sciarrino, Pascal Dusapin, Georg Friedrich Haas), czemu ma służyć inicjatywa prezentowania ich premierowych dzieł, zaplanowana na lata 2014–2016 we współpracy z RIAS Kammerchor i Monachijską Orkiestrą Kameralną.

W sezonie 2015/2016 Alexander Liebreich wystąpi z wieloma orkiestrami o międzynarodowej renomie, wśród których można wyróżnić m.in. Orchestra Ensemble Kanazawa, Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Hong Kong Sinfonietta oraz Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.

fot. Sammy Hart