Festiwal

Adrian Strooper

Adrian Strooper. Tenor australijskiego pochodzenia, Adrian Strooper, rozpoczął solową karierę po wygraniu licznych konkursów wokalnych, które otworzyły mu drzwi do występów w Ameryce i Europie. Jako młody śpiewak dołączył do Opernstudio Opery Kolońskiej, był także członkiem Young Singers Project – programu dla młodych śpiewaków w ramach Festiwalu w Salzburgu. W 2006 roku podpisał kontrakt z Komische Oper Berlin, gdzie jako tenor rezydent śpiewa partie Leńskiego/Eugeniusz Oniegin, Don Ottavia/Don Giovanni i Tamina/Czarodziejski flet, odbywając liczne tournées do takich teatrów operowych, jak Liceu w Barcelonie, Opéra Comique w Paryżu, Grand Theatre w Szanghaju i Teatr Bolszoj w Moskwie. Podczas Festiwalu w Adelajdzie w 2017 roku zadebiutował w roli Jonathana w Saulu Händla, w inscenizacji Barriego Kosky’ego wyprodukowanej dla Glyndebourne.

Pozostałe role w repertuarze Stroopera to: Belmonte/Uprowadzenie z Seraju, Ernesto/Don Pasquale, Ferrando/Così fan tutte, Lizander/Sen nocy letniej, Rinuccio/Gianni Schicchi, Jowisz/Semele, Brighella/Ariadna na Naxos oraz młody Graf/Żołnierze.

Występował gościnnie w Semperoper w Dreźnie, Operze w Lipsku, Deutsche Oper am Rhein, Staatstheater am Gärtnerplatz, Theater Bremen, Opéra de Toulon, a także w Nowej Zelandii i Australii. Repertuar symfoniczny Stroopera obejmuje dzieła Haydna, Händla, Beethovena i Mendelssohna, wykonywane w ramach współpracy z Orkiestrą Kameralną Concertgebouw, Noord Nederlands Orkest i Latvijas Concerti z Rygi. Wystąpił także podczas Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku, na festiwalach w Salzburgu i Aix-en-Provence.

Strooper miał przyjemność pracować z takimi dyrygentami jak Yannick Nézet-Séguin, Simone Young, Sebastian Weigle, René Jacobs, Henrik Nánási, Marco Comin, Paul Goodwin, Roy Goodman i Alessandro de Marchi.