Festiwal

(Polski) Koncert Santander Orchestra aż w czterech miastach

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Santander Orchestra to autorski, edukacyjny projekt Santander Bank Polska, dzięki któremu młodzi muzycy z całej Polski mają możliwość rozwoju pod okiem znakomitych polskich i zagranicznych artystów.

Młodzi muzycy wystąpi pod batutą utalentowanego dyrygenta Macieja Tworka, który koncertował m.in. w Europie, Azji i obu Amerykach. Publiczności swoje umiejętności zaprezentuje na fortepianie Yutong Sun, laureat wielu międzynarodowych prestiżowych nagród. W  repertuarze znalazły się m.in. kompozycje Ludwiga van Beethovena oraz Dymitra Szostakowicza. Specjalnie w Warszawie wystąpi również Nikolay Didenko – rosyjski bas, który ukończył Moskiewską Akademię Sztuki Chóralnej zarówno w śpiewie, jak i dyrygenturze. Nikolay występuje m.in. na płycie Penderecki Conducts Penderecki, która otrzymała nagrodę Grammy za najlepszy występ chóralny (2017).

– Od 2015 r. jesteśmy częścią jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie muzyki klasycznej. W tym roku w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga Van Beethovena wystąpimy w czterech miastach w Polsce, w tym po raz pierwszy w Kielcach i Olsztynie. Do udziału w koncertach organizatorzy festiwalu zapraszają najwybitniejszych artystów o międzynarodowej renomie. Dla naszych muzyków to symbol uznania dla ich pracy oraz ważny krok w rozwoju kariery – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Santander Bank Polska.

Tegoroczny repertuar
Pieśni i tańce śmierci to utwór specjalny, który w tej trasie koncertowej zostanie zagrany podczas koncertu warszawskiego, to jedno z największych osiągnięć najwybitniejszego przedstawiciela Potężnej Gromadki – Modesta Musorgskiego. Na cykl składają się cztery pieśni do tekstów Arsenija Goleniszczewa-Kutuzowa, które tworzą cztery wizje śmierci. Są to: Kołysanka, Serenada, Trepak i Wódz. Dzieło usłyszymy w orkiestracji Edisona Denisowa z 1962 roku.
Młodzi muzycy z Santander Orchestra w pierwszej części koncertu wykonają wraz z Yutongiem Sunem III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga Van Beethovena, uważany za punkt zwrotny dla jego twórczości. W drugiej części zaprezentują I Symfonia f-moll op.10 Dymitra Szostakowicza, którą artysta napisał jako pracę dyplomową w wieku osiemnastu lat.

Cztery koncerty Santander Orchestra w kwietniu
Kielce, 04.04.2019 r., Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach
Katowice, 06.04.2019 r., Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Warszawa, 08.04.2019 r., Filharmonia Narodowa
Olsztyn, 09.04.2019 r., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
Bilety są dostępne w kasach biletowych w Filharmoniach oraz na ich stronach internetowych.

Santander Orchestra rozwija młode talenty
Oprócz szlifowania umiejętności muzycznych młodzi artyści zdobywają wiedzę z zakresu public relations, social mediów, zarządzania finansami czy prawa autorskiego – zwykle pomijanych w programie uczelni muzycznych, a bardzo ważnych przy budowaniu kariery zawodowej. Od 2015 r. Santander Orchestra zagrała kilkanaście koncertów pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, José Marii Florêncio, Lawrence’a Fostera oraz Marka Mosia. W maju 2019 młodzi muzycy wystąpią w Madrycie tuż przed wielkim finałem rozgrywek UEFA Champions League pod batutą Adama Sztaby, a jesienią zaś wyruszą w trasę koncertowa z Tią Fuller, Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem.

Na koncerty zaprasza Santander Bank Polska.
www.santanderorchestra.com

(Polski) VI Festiwal romantycznych kompozycji

Następny