Festiwal

Koncert Santander Orchestra aż w czterech miastach

Santander Orchestra to autorski, edukacyjny projekt Santander Bank Polska, dzięki któremu młodzi muzycy z całej Polski mają możliwość rozwoju pod okiem znakomitych polskich i zagranicznych artystów.

Młodzi muzycy wystąpi pod batutą utalentowanego dyrygenta Macieja Tworka, który koncertował m.in. w Europie, Azji i obu Amerykach. Publiczności swoje umiejętności zaprezentuje na fortepianie Yutong Sun, laureat wielu międzynarodowych prestiżowych nagród. W  repertuarze znalazły się m.in. kompozycje Ludwiga van Beethovena oraz Dymitra Szostakowicza. Specjalnie w Warszawie wystąpi również Nikolay Didenko – rosyjski bas, który ukończył Moskiewską Akademię Sztuki Chóralnej zarówno w śpiewie, jak i dyrygenturze. Nikolay występuje m.in. na płycie Penderecki Conducts Penderecki, która otrzymała nagrodę Grammy za najlepszy występ chóralny (2017).

– Od 2015 r. jesteśmy częścią jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie muzyki klasycznej. W tym roku w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga Van Beethovena wystąpimy w czterech miastach w Polsce, w tym po raz pierwszy w Kielcach i Olsztynie. Do udziału w koncertach organizatorzy festiwalu zapraszają najwybitniejszych artystów o międzynarodowej renomie. Dla naszych muzyków to symbol uznania dla ich pracy oraz ważny krok w rozwoju kariery – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych Santander Bank Polska.

Tegoroczny repertuar
Pieśni i tańce śmierci to utwór specjalny, który w tej trasie koncertowej zostanie zagrany podczas koncertu warszawskiego, to jedno z największych osiągnięć najwybitniejszego przedstawiciela Potężnej Gromadki – Modesta Musorgskiego. Na cykl składają się cztery pieśni do tekstów Arsenija Goleniszczewa-Kutuzowa, które tworzą cztery wizje śmierci. Są to: Kołysanka, Serenada, Trepak i Wódz. Dzieło usłyszymy w orkiestracji Edisona Denisowa z 1962 roku.
Młodzi muzycy z Santander Orchestra w pierwszej części koncertu wykonają wraz z Yutongiem Sunem III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga Van Beethovena, uważany za punkt zwrotny dla jego twórczości. W drugiej części zaprezentują I Symfonia f-moll op.10 Dymitra Szostakowicza, którą artysta napisał jako pracę dyplomową w wieku osiemnastu lat.

Cztery koncerty Santander Orchestra w kwietniu
Kielce, 04.04.2019 r., Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach
Katowice, 06.04.2019 r., Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Warszawa, 08.04.2019 r., Filharmonia Narodowa
Olsztyn, 09.04.2019 r., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
Bilety są dostępne w kasach biletowych w Filharmoniach oraz na ich stronach internetowych.

Santander Orchestra rozwija młode talenty
Oprócz szlifowania umiejętności muzycznych młodzi artyści zdobywają wiedzę z zakresu public relations, social mediów, zarządzania finansami czy prawa autorskiego – zwykle pomijanych w programie uczelni muzycznych, a bardzo ważnych przy budowaniu kariery zawodowej. Od 2015 r. Santander Orchestra zagrała kilkanaście koncertów pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, José Marii Florêncio, Lawrence’a Fostera oraz Marka Mosia. W maju 2019 młodzi muzycy wystąpią w Madrycie tuż przed wielkim finałem rozgrywek UEFA Champions League pod batutą Adama Sztaby, a jesienią zaś wyruszą w trasę koncertowa z Tią Fuller, Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem.

Na koncerty zaprasza Santander Bank Polska.
www.santanderorchestra.com

VI Festiwal romantycznych kompozycji

Następny