Festiwal

Złoty Beethoven na aukcji Dwójki

zloty-beethovenNa jubileuszową 20. edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie Tymek Borowski przygotował niezwykłą instalację. W holu Filharmonii Narodowej ustawił popiersie Beethovena, które każdego dnia zmieniało swój wygląd. Oryginalna instalacja trafiła właśnie na specjalną aukcję charytatywną #KulturaPomaga Programu 2 Polskiego Radia.
Zdawać by się mogło, że to klasyczna rzeźba, która – w sposób oczywisty – upamiętniać ma postać patrona festiwalu. Ale przecież słynący z niekonwencjonalnych przedsięwzięć artystycznych, nagrodzony w ubiegłym roku Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne za „nowatorskie podejście do sztuki i przedefiniowanie roli artysty we współczesnym społeczeństwie” Tymek Borowski nie mógłby aż tak rozczarować swoich fanów. Pozornie zwyczajne więc popiersie z dnia na dzień, na oczach festiwalowej publiczności ewoluowało.
– Istotne jest to, że kiedy kolejni ludzie nakładają kolejne warstwy złota, rysy Beethovena stają się coraz mniej widoczne, uwielbienie zaciera ludzkie rysy uwielbianego, z człowieka z krwi i kości zamienia go w lśniącą, amorficzną bryłę – tłumaczy Borowski.
Jako pierwsza popiersie patrona Festiwalu Beethovenowskiego ozłociła jego Dyrektor generalna Elżbieta Penderecka. Następnie do grona swoistych „złotników” dołączyli zaproszeni na Wielkanocy Festiwal wybitni artyści i przedstawiciele świata kultury i sztuki, a wśród nich m.in.: skrzypaczki Anne Akiko Meyers i Agata Szymczewska, dyrygenci Alexander Liebreich, Łukasz Borowicz i Krzysztof Urbański, kompozytorzy Krzysztof Penderecki i John Corigliano,
aktor Wojciech Pszoniak, autorka plakatu promującego 20. edycję Festiwalu Beethovenowskiego Agata Bogacka, Dyrektor – Redaktor Naczelna Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko – Stasiewicz oraz sam autor rzeźby Tymek Borowski.
Ozłoconego Beethovena Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena (organizator Wielkanocnego Festiwalu) przekazało dyrekcji Programu 2 Polskiego Radia. 1 czerwca, w Dniu Dziecka, rzeźba Borowskiego stanie się przedmiotem aukcji charytatywnej, której celem jest wsparcie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach.
Gorąco zachęcamy Państwa do udziału w tej aukcji.
Szczegóły: kulturapomaga.polskieradio.pl