Festiwal

Cztery pory klasyki

7Wirtuoz harfy Xavier de Maistre, Sinfonietta Cracovia, a chwilę wcześniej „Cztery pory roku” Vivaldiego i „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli w wykonaniu Lithuanian Chamber Orchestra. Zapraszamy na niedzielne (20.03) wydarzenia Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
„We włoskiej kulturze, ojczyźnie baroku, skrzypiec i opery, poczesne miejsce zajął Antonio Vivaldi. Liczba skomponowanych przez niego utworów jest imponująca – samych koncertów instrumentalnych około pięciuset. Większość z nich skomponował dla własnego zespołu, orkiestry dziewczęcej z Ospedale Della Pietà, sierocińca w Wenecji, gdzie w roku 1704 zaangażował się jako nauczyciel gry skrzypcowej, a od około 1706 roku działał jako maestro de’ concerti. W 1727 roku ukazały się drukiem Il Cimento dell’Armonia e dell’Invenzione ze słynnymi Le Quattro stagioni. W tej przyrodniczej „tetralogii” jest Vivaldi i poetą dźwięków, i muzycznym malarzem – raz naturalistą, wiernym fotografem rzeczywistości, raz impresjonistą, wrażliwym na zmysłowe walory dźwięku. I ukazuje oblicze dowcipnego gawędziarza, opowiadającego dźwiękami historię człowieka zespolonego z naturą: od wiosennego budzenia się wszystkiego do życia do zimowej zadumy i refleksji. Odsłania przy tym oblicze wyrafinowanego dramaturga, który buduje w muzyce napięcie ze znajomością psychologii odbioru. Le Quattro stagioni to cztery koncerty, każdy ujęty w zwartą trzyczęściową formę. Vivaldi poprzedził je sonetami nieznanego autora (niektórzy przypuszczają, że napisał je sam), chcąc wprowadzić słuchaczy w treść dziejących się w muzyce wydarzeń” – podkreśla w katalogu programowym Małgorzata Janicka-Słysz.
I właśnie to, najsłynniejsze jak się dziś zdaje w świecie barokowej klasyki dzieło Vivaldiego, a także kontrastujące z nim, współczesne „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli zaprezentuje podczas festiwalowego koncertu Sergej Krylov wraz Lithuanian Chamber Orchestra.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 20 marca na Zamku Królewskim o godz. 12.00.
Bohaterem wieczornego koncertu będzie natomiast jeden z najsłynniejszych w świecie muzyki klasycznej wirtuozów harfy – Xavier de Maistre. Obok utworów zamówionych u tej klasy kompozytorów co Krzysztof Penderecki czy Kaija Saariaho artysta wykonuje z zapierającą dech w piersiach precyzją „Moją Ojczyznę” Bedřicha Smetany, prezentując mistrzowskie aranżacje dzieł zazwyczaj granych przez całą orkiestrę. Ma za sobą również współpracę z najważniejszymi orkiestrami świata pod dyrekcją tak znakomitych dyrygentów jak Bertrand de Billy, Daniele Gatti, Kristjan Järvi, Philippe Jordan, Riccardo Muti, Andrés Orozco-Estrada, André Previn, Sir Simon Rattle, Heinrich Schiff i Gilbert Varga. Regularnie występuje również na najważniejszych festiwalach Europy, m.in. w Szlezwiku-Holsztynie, Salzburgu, Rheingau, Wiedniu i Verbier, na Budapeszteńskiej Wiośnie i Festiwalu Mozarta w Wurzburgu. W repertuarze kameralnym pojawia się na scenie z Dianą Damrau, Mojcą Erdmann, Danielem Müller-Schottem, Baibą Skride, Arabellą Steinbacher i Magali Mosnier. Ubiegłoroczny sezon artystyczny zainaugurował światowym prawykonaniem Koncertu na harfę Krzysztofa Pendereckiego z Orchestre de Paris, a także w Wielkiej Brytanii z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną pod batutą kompozytora oraz w Skandynawii z Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną.
Podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie Xavier de Maistre zaprezentuje Koncert na harfę op. 25 Alberto Ginastery. Towarzyszyć mu będzie orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie wieczoru zabrzmi ponadto I Symfonia f-moll op. 10 Dymitra Szostakowicza oraz Koncert na perkusję i orkiestrę smyczkową „Conjurer” Johna Corigliano. Solistą w tym utworze będzie znakomity perkusista Martin Grubinger.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 20 marca w Filharmonii Narodowej o godz. 19.30.

28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Następny