Sławni o Beethovenie

Vadim Brodski – skrzypek

Nigdy nie będę zmęczony słuchaniem V Symfonii Beethovena. Jest tak doskonała, tak genialna, że za każdym razem odnajduję w niej coś nowego. To tak jak wspaniała książka, do której wiele razy powracamy i za każdym razem okrywamy ją na nowo. Ostatnio zacząłem studiować partytury Beethovena. Znajduję tam mnóstwo niesamowitych rzeczy. To geniusz. Co dopiero pisać muzykę, nie słysząc jej, nie mając możliwości odegrania tego na fortepianie. On to wszystko słyszał wewnętrznym słuchem. Mam w repertuarze Koncert skrzypcowy i Koncert potrójny i sonaty, kwartety Beethovena. Bardzo lubię je grać. Ale ponad wszystko jednak stawiam jego symfonie. A także koncerty fortepianowe – są fantastyczne. Tylko geniusz jest w stanie coś takiego stworzyć.
Jadwiga Rappe – alt

Jeśli jako śpiewaczka miałabym wybierać między Beethovenem a Bachem czy Mahlerem, szala przeważyłaby na stronę tych drugich. Jednak, pomimo, że Beethoven na mój głos nie napisał zbyt wiele, bardzo jego muzykę cenię. Oczywiście wielokrotnie wykonywałam jego Missa Solemnis i IX Symfonię. To wielkie dzieła, dzieła geniusza. Ponadczasowość jego muzyki i jej głęboka humanitarność świadczą o tym, że Beethoven był nie tylko wybitnym kompozytorem, ale też bardzo niezwykłym człowiekiem.
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypek

Muzyka Beethovena to dla mnie muzyka, która wyraża wszystko. Kocham Beethovena. Jego Koncert skrzypcowy D-dur, który gram bardzo często to jeden z najwybitniejszych koncertów skrzypcowych, jakie kiedykolwiek napisano. W tym utworze urzeka mnie jego konstrukcja, melodyjność, piękne tematy, a także strona emocjonalna. Ten Koncert emanuje pozytywnym nastawieniem do świata. Uwielbiam też sonaty na skrzypce i fortepian Beethovena, zwłaszcza Wiosenną, którą często grywam. Natomiast jako słuchacz jestem zwolennikiem muzyki symfonicznej Beethovena. Mam zbiór płyt z jego wszystkimi symfoniami w wielu wykonaniach. Słucham też wspaniałych koncertów fortepianowych. Muzyka Beethovena to muzyka uniwersalna, która może dotrzeć do każdego, szczególnie do laików. Na tym polega jej wyjątkowość.