Ballady i romanse w najbliższą niedzielę w Kazimierzu Dolnym

Aleksandra Fredrę, najsłynniejszego polskiego komediopisarza wymienia się zawsze przy okazji epoki romantyzmu, gdyż pokoleniowo najbardziej pasuje do tej właśnie formacji. Urodził się w roku 1793(według niektórych w 1791), a więc zaledwie kilka lat przed Mickiewiczem. Fredrę krytykowano za jego „nienarodowe” pisarstwo oraz za to, że pozwalał
sobie na pisanie komedii, kiedy Polska była w tak trudnej sytuacji.

Krytycy mylili się jednak w swych ocenach – świat komedii Fredry jest jak najbardziej narodowy, polski. Po prostu utrwalał on polskość inaczej – nie poprzez wezwanie do walki i buntu, lecz przez śmiech i komiczną kreację świata zbudowanego z typowych cech i obyczajów polskich. Czasem też zadawał Fredrow poezji „zupełnie na serio”  pytania fundamentalne.

Epoka Romantyzmu to także wspaniały okres w muzyce – to czas Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena, czy Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Dzieła tych kompozytorów, w wykonaniu laureatów i uczestników Międzynarodowego Konkursu im Fryderyka Chopina, usłyszymy podczas Festiwalu „Ballady i Romanse w Kazimierzu Dolnym”. Pianiści zagrają na zabytkowym fortepianie koncertowym z roku 1858, produkcji firmy Steinway, instrumencie darowanym przez Księżną Irinę zu Sayn Wittgenstein oraz Seweryna Aszkenazego.

 

Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym!!!