V Festiwal romantycznych kompozycji już 1 września

W dniach 1-7 września 2023 roku odbędzie się w Łazienkach Królewskich w Warszawie V Festiwal romantycznych kompozycji: Elsner i jego uczniowie. Fenomen pieśni romantycznej

Tegoroczna edycja skupia się wokół fenomenu pieśni, która w epoce romantycznej stała się powszechnym środkiem muzycznej wypowiedzi i kwintesencją romantycznego myślenia. Pieśni nie tylko wpływały na inne gatunki muzyczne, lecz również kształtowały estetykę epoki. Fryderyk Chopin nakazywał swoim uczniom „śpiewać na fortepianie” a wielu innych twórców nawiązywało do chopinowskiego stylu i jego specyficznej śpiewności. 

Podczas 7 festiwalowych wieczorów usłyszymy utwory zarówno Elsnera i jego uczniów, jak i współczesnych im europejskich twórców, w wykonaniu najwybitniejszych artystów polskich młodego pokolenia. 

Festiwal zainauguruje recital pianisty Andrzeja Wiercińskiego z utworami Fryderyka Chopina oraz transkrypcjami Ferenca Liszta pieśni Chopina, Schuberta i Schumanna. 2 września Karol Kozłowski (tenor) wraz z Katarzyną Drogosz (fortepian historyczny) wykonają cykl pieśni Die Schöne Müllerin / Piękna młynarka Franciszka Schuberta, z okazji 200. rocznicy powstania dzieła. W koncercie kameralnym zespołu Equilibrium String Quartet 3 września przypomniane zostaną kwartety Josepha Haydna i Józefa Elsnera oraz fantazje Franciszka Lessela i Zygmunta Noskowskiego. Skrzypaczka Aleksandra Kuls i pianistka Agnieszka Zahaczewska-Książek w kolejnym dniu festiwalu wykonają utwory Elsnera, Józefa Nowakowskiego, Schuberta i Henryka Wieniawskiego. Recital Tomasza Rittera na fortepianie historycznym 5 września wypełnią dzieła Elsnera, Chopina, Beethovena i „pieśni bez słów” Felixa Mendelssohna. Wiolonczelista Kacper Nowak wraz z pianistą Łukaszem Krupińskim 6 września zaprezentują m.in. II Sonatę wiolonczelową D-dur Mendelssohna oraz Fantasiestücke op. 73 Schumanna i transkrypcje wybranych pieśni cyklu Dichterliebe / Miłość poety. Festiwal zwieńczy recital nestorki polskiej pianistyki, Lidii Grychtołówny, która wykona utwory Fryderyka Chopina I Ignacego Jana Paderewskiego. 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

 

Partnerem Głównym Wydarzenia jest

Mecenasem Wydarzenia jest