Finałowy koncert festiwalu „Ballady i romanse” już 2 października w Kazimierzu Dolnym

Ballady i romanse – zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu.

Polemizując z racjonalizmem, charakterystycznym dla poprzedniej epoki oświecenia, „Ballady i Romanse” są pełne tajemniczości i odniesień do świata nadprzyrodzonego; wizja rzeczywistości ubarwiona jest motywami pozazmysłowymi, a racjonalizmowi przeciwstawione są postulaty wiary w poznanie pozaracjonalne i istnienie zjawisk niemożliwych do objęcia przez rozum….

 

Epoka Romantyzmu to także wspaniały okres w polskiej i światowej muzyce – To czas Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena i wielu innych. Niektóre z dzieł tych kompozytorów, w wykonaniu laureatów i uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu im Fryderyka Chopina w Warszawie 2021, usłyszymy podczas Festiwalu „Ballady i Romanse w Kazimierzu Dolnym”.

Pianiści zagrają na zabytkowym fortepianie koncertowym z roku 1847, produkcji słynnej firmy Steinway, instrumencie darowanym przez Księżną Irinę zu Sayn Wittgenstein oraz Seweryna Aszkenazego.

Wybrane „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza usłyszymy w wykonaniu wybitnych aktorów scen polskich.

 

Zapraszamy na finałowy koncert już 2 października

Niedziela, 2 października 2022, godz. 16.00

 

Johann Sebastian Bach:

Preludium i Fuga C-dur, WTC I, BWV 846

 

Fryderyk Chopin:

Walc Nr 1, op. 34 As-dur

Ballada As-dur op.47 nr 3

 

Robert Schumann

Etiudy Symfoniczne op. 13

 

Martín García García – zwyciezca III nagrody na XVIII Miedzynarodowym Festiwalu Chopinowskim im Fryderyka Chopina w Warszawie 2021

***

Adam Mickiewicz – Ballady i Romanse

Recytacja: Grzegorz Damięcki

Streaming na platformie Youtube.

 

Organizacja: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Kazimierski Osrodek Kultury, Promocji i Turystyki

 

Współpraca: Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym.

 

Patronat (współpraca): Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego