Zapowiedź koncertu 8.09

Idea muzykowania domowego, szczególnie gry na fortepianie na cztery ręce, rozwinęła się w II połowie XVIII stulecia dzięki technicznemu udoskonaleniu fortepianu, zwłaszcza poszerzeniu jego skali dźwięków. Wraz z rosnącą popularnością tego typu muzykowania wzrastało zapotrzebowanie na utwory oryginalne komponowane na cztery ręce, jak i na transkrypcje ulubionych dzieł symfonicznych lub fragmentów znanych oper, w których potęga fortepianowego brzmienia wzorowana była na orkiestrze. Józef Elsner był pierwszym polskim kompozytorem piszącym utwory przeznaczone do wykonania na cztery ręce. Na przełomie XVIII i XIX wieku skomponował kilka utworów doskonale reprezentujących ten ogólnoeuropejski nurt muzyki fortepianowej.

W koncercie finałowym pianiści Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek zaprezentują wszystkie zachowane utwory Józefa Elsnera na cztery ręce, m.in. mistrzowską Sonatę B-dur op. 16, oraz mało znane dzieła Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Fryderyka Chopina przeznaczone na ten skład wykonawczy, skomponowane w okresie studiów u Józefa Elsnera.

Książek Piano Duo jest zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii zespoły kameralne.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca