Zapowiedź koncertu 7.09

Recital Aleksandry Świgut, laureatki II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych, wypełnią utwory dwóch najwybitniejszych uczniów Elsnera: Fryderyka Chopina i trzy lata starszego Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Do dzisiaj prowadzone są spory co do relacji łączących obu kompozytorów. Z faktów wiemy, że w 1826 roku Dobrzyński dołączył do klasy Elsnera w Szkole Głównej Muzyki, w której studiował również Chopin. Dwa lata później zadedykował Chopinowi Fantaisie quasi Fugue sur un Mazurek favori op. 10 na fortepian. W marcu 1830 roku liczył na wykonanie swojej I Symfonii podczas publicznego występu Chopina w Teatrze Narodowym, lecz decydując o programie koncertu Chopin wybrał II Symfonię Józefa Nowakowskiego. Drogi kompozytorów już później się nie przecięły: Chopin wyjechał do Paryża, Dobrzyński pozostał w Warszawie i w trakcie jedynej podróży zagranicznej – jaką przedsięwziął w latach 1845-47 – odwiedził Berlin, Drezno, Frankfurt, Bonn, Monachium i Wiedeń.

Aleksandra Świgut na fortepianie historycznym wykona 3 Nokturny z op. 21 Dobrzyńskiego opublikowane w 1836 roku w Lipsku, Sonatę b-moll op. 35 (1839) Chopina, Marsz żałobny na śmierć Fryderyka Chopina b-moll op. 66 napisany przez Dobrzyńskiego w 1857 roku oraz powstałe podczas studiów u Elsnera Wariacje B-dur na temat „Là ci darem la mano”z opery „Don Giovanni” Mozarta op. 2 (1827) Chopina.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca