Andrzej Wierciński i Jakub Kuszlik w II etapie Konkursu Chopinowskiego

Andrzej Wierciński i Jakub Kuszlik dzięki swoim fantastycznym występom zostali zakwalifikowani do II etapu Konkursu Chopinowskiego. Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń znaleźli się oni w gronie 45 uczestników, którzy będą mogli kontynuować swoje zmagania artystyczne. Łącznie do II etapu zakwalifikowano 9 Polaków.

Andrzej Wierciński urodził się 21 listopada 1995 r. Studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach uczył się pod kierunkiem Wojciecha Świtały. Laureat I nagród na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hongkongu (2019). Wybitne osiągnięcia konkursowe zaowocowały zaproszeniami na koncerty w większości krajów europejskich, Japonii i Indonezji. Jest laureatem stypendiów artystycznych im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Krystiana Zimermana oraz Yamahy.

 

Jakub Kuszlik obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.

 

II etap XVIII Konkursu Chopinowskiego potrwa od 9 do 12 października. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach: porannej (od godz. 10) oraz wieczornej (od godz. 17). Pianiści staną przed wyzwaniem zagrania 30-40 minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybrany walc i polonez.