Zapowiedź koncertu 20 marca, godz. 19.30

Fragmenty muzyki do baletu Twory Prometeusza wprowadzą wątek bohaterski w twórczości Beethovena, który będzie się przewijał przez program 25. Wielkanocnego Festiwalu. Twory Prometeusza to balet heroiczny, którego osnową jest antyczny mit o Prometeuszu, który z miłości do ludzi wykradł bogom ogień. Wszedł na wiedeńską scenę w 1801 roku – o czym świadczy zachowany afisz teatralny. 

Był to niezwykle płodny okres w życiu Beethovena, który pisał do przyjaciela: „Żyję tylko w moich nutach. Zaledwie jedno dzieło zostało ukończone, już zaczynam nowe”. II Symfonia D-durKoncert fortepianowy c-moll, cykl kwartetów smyczkowych op. 18, sonaty fortepianowe i skrzypcowe wylewały się z umysłu kompozytora wprost na papier z siłą wulkanicznej lawy.  

Idea bohaterstwa przepełnia także słynną V Symfonię c-moll op. 67, w której ważne są wojenne motywy marszowe i fanfarowe, ale utwór – jedno z arcydzieł ludzkości – zasłynął ze względy na tzw. temat losu, który – wedle słów kompozytora – „tak właśnie puka do wrót”.

Adagietto z solową partią rożka angielskiego to intermezzo z sacra rappresentazione Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło o wyjątkowej urodzie przywodzi na myśl Adagio Samuela Barbera i Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera.