Penderecki in memoriam – zapraszamy na wyjątkowy koncert

Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, 23 listopada skończyłby 87 lat. W dzień urodzin Mistrza zapraszamy wyjątkowy koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”, będący hołdem dla jednego z największych kompozytorów muzyki współczesnej. Koncert będzie można zobaczyć na platformie Play Kraków.

 

Chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na uroczysty koncert Sinfonietty Cracovii. To ważne, przygotowane przez miasto wydarzenie artystyczne, jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi. W tym szczególnym dniu chcemy zaprosić na platformę PLAY Kraków gdzie przybliżamy działalność naszych instytucji kultury i popularyzujemy ich programy – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

 

Krzysztof Penderecki od lat studenckich aż do śmierci związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Tu mieszkał, uczył, tworzył i zawsze wracał. Krakowianie zawdzięczają Krzysztofowi Pendereckiemu ogromne muzyczne bogactwo – monumentalne projekty
o międzynarodowym zasięgu oraz inicjatywy bardziej lokalne i kameralne. Jednak szczególnym przykładem zainteresowania Maestro sprawami miasta na zawsze pozostanie historia Sinfonietty Cracovii, która staraniem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich uzyskała przed ponad 25 laty oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Pod okiem swojego wielkiego Mentora wyrosła na jeden z wiodących europejskich zespołów kameralnych.

 

Koncert pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w Sali Audytoryjnej w ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz Sinfonietty Cracovii usłyszymy flecistkę Agatę Igras oraz Sebastiana Aleksandrowicza grającego na oboju i rożku angielskim.

 

Program koncertu otwierają Trzy utwory w dawnym stylu, zaczerpnięte z muzyki napisanej przez Pendereckiego do słynnego filmu Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Hasa, które stanowiły pełną swady ripostę Mistrza skierowaną do krytyków zarzucających mu nieumiejętność komponowania „przyzwoitej”, tonalnej muzyki. Usłyszymy też poruszające Agnus Dei z Polskiego Requiem w autoryzowanym przez kompozytora opracowaniu na orkiestrę smyczkową autorstwa Borisa Pergamenschikowa. Ponadto w programie koncertu znalazły się utwory przepełnione efektownymi popisami solistycznymi: Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z Raju utraconego na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych, co czyni je utworami zarówno bardzo wymagającymi wykonawczo, jak i niezwykle zróżnicowanymi, pełnymi życia oraz interesującymi w odbiorze.

Koncert zostanie premierowo zaprezentowany na miejskiej platformie kulturalnej PLAY Kraków i w związku z szczególnym charakterem urodzinowego dnia będzie dostępny nieodpłatnie. Po 23 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.

 

W związku z urodzinami Mistrza powstało również wyjątkowe wydawnictwo Penderecki’s Sinfonietta(s) – album Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, którego premiera została zaplanowana na 20 listopada 2020 r. Na przestrzeni 25 lat swojego istnienia i działania Sinfonietta Cracovia niejednokrotnie prezentowała wszystkie utwory składające się na tę płytę i wykonywała większość pozostałych dzieł orkiestrowych Krzysztofa Pendereckiego, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem samego Mistrza. Osią albumu jest premierowe nagranie Sinfonietty nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika – ten utwór znalazł się także w programie koncertu, do wysłuchania którego zapraszamy.

 

 

Krzysztof Penderecki in memoriam

Premiera: 23.11.2020 r., o godz. 19.00 – platforma Play Kraków
W dniu premiery koncert będzie dostępny bezpłatnie (później będzie możliwe wykupienie dostępu w cenie 10 zł).

 

WYKONAWCY
Agata Igras ‒ flet
Sebastian Aleksandrowicz ‒ obój / rożek angielski
Jurek Dybał ‒ dyrygent
Sinfonietta Cracovia

PROGRAM
Krzysztof Penderecki:
• Trzy utwory w dawnym stylu
• Agnus Dei z Polskiego Requiem na orkiestrę smyczkową
• Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych
• Adagietto z Raju utraconego na smyczki i rożek angielski
• Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową (wersja na flet)
• Sinfonietta nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika

 

Organizatorzy koncertu: Miasto Kraków. Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinfonietta Cracovia, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.