„Paria”nominowana do Fryderyków!

Album z nagraniem opery „Paria” w włoskiej wersji językowej został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”.

Nagroda Muzyczna „Fryderyk” to nagrody przyznawane w Polsce od 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W dniu 8 marca odbędzie się ceremonia wręczenia nagród dla najlepszych wydawnictw muzyki poważnej 2019 roku. Podczas uroczystej gali organizowanej w ramach FRYDERYK Festiwal 2020 wystąpi m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Lawrence’a Fostera. Eleganckie wnętrza NOSPR-u posłużą także za scenografię koncertu Jakuba Józefa Orlińskiego – wybitnego kontratenora, laureata wielu prestiżowych nagród. Bilety na wydarzenie właśnie trafiły do sprzedaży.

„Paria”
Nad tym tytułem Stanisław Moniuszko pracował aż 10 lat. „Paria” okazała się jego ostatnią operą, niestety, niedocenioną już za życia twórcy. Głównym bohaterem dzieła jest hinduski parias, w którym kocha się córka bramina.

Dyrygent Łukasz Borowicz chcąc oddać sprawiedliwość „Parii”, która jest świetnie napisanym dzieckiem swojej epoki, rozmiłowanej w tematyce orientalnej, postanowił ją wykonać na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Moniuszko marzył, że podbije dziełem zachodnie sceny operowe, stąd pomysł, aby na  Festiwalu, podczas którego zarejestrowano niniejsze nagranie, zaśpiewana została po włosku. Prezentowane na CD nagranie jest rejestracją pierwszego wykonania dzieła w włoskiej wersji językowej.
Stanisław Moniuszko – „Paria”, opera w 3 aktach z prologiem (włoska wersja językowa), DUX CD 1622/1623

Więcej informacji nt. nagrody na stronie www FRYDERYKÓW 2020

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.