Festiwal w Krakowie rusza już dziś!

Już dzisiaj zaczynamy krakowską edycję 23. Wielkanocnego Festiwalu im Ludwiga van Beethovena: wystawa manuskryptów, recital fortepianowy, 3 koncerty kameralne oraz symfoniczny. Zapraszamy!

 

1 kwietnia br. w gmachu Biblioteki Jagiellońskiej otwarta zostanie wystawa manuskryptów muzycznych która, od momentu pierwszej edycji, corocznie towarzyszy Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena. Przewodnie hasło 23. Festiwalu – Beethoven i pieśń romantyczna – jest tematem wokół którego kurator, Michał Lewicki zaplanował ekspozycję autografów Beethovena i najważniejszych kompozytorów pieśni w XIX wieku, jak i polskich twórców takich jak Karol Szymanowski czy Krzysztof Penderecki. Eksponowane rękopisy i druki muzyczne pochodzą z przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie oraz z kolekcji Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Jagiellońskiej. Autorem oprawy plastycznej wystawy jest Mariusz Paluch. Otwarcie ekspozycji uświetni recital fortepianowy Krzysztofa Książka, zeszłorocznego laureata III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Wystawę można zwiedzać do 19 kwietnia.

Tego samego dnia wieczorem w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach wystąpi znakomity Shanghai Quartet. Będzie to pierwszy z zaplanowanych w dniach od 1 do 3 kwietnia trzech koncertów zespołu, wypełnionych muzyką kwartetów smyczkowych Beethovena. Seria trzech występów Shanghai Quartet wpisuje się w dwuletni projekt, zakładający wykonanie wszystkich kwartetów mistrza z Bonn dla uczczenia 250. rocznicy jego urodzin, która przypada w roku 2020.

12 kwietnia Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe’a wraz z solistką Anną Gabler (sopran) zaprezentują program złożony z utworów B. Smetany, R. Straussa i A. Dvořáka, który kilka dni później powtórzony zostanie podczas Wielkanocnego Festiwalu w Warszawie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenia krakowskie są rodzajem integralnego przedtaktu do Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który rozpoczyna się 7 kwietnia w Warszawie.

Więcej informacji: TUTAJ