Zmarł Ryszard Peryt

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informacje o śmierci Ryszarda Peryta. Reżyser, aktor, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, zmarł w nocy z wtorku na środę. Miał 71 lat.

W latach 1985-2005 pracował w Warszawskiej Operze Kameralnej. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą – w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.

W latach 1979-1989 związał się z Operą im. S. Moniuszki w Poznaniu (obecny Teatr Wielki), gdzie w 1987 roku przygotował polską premierę opery „Czarna maska” K. Pendereckiego.

Od 1 sierpnia 2017 roku pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. W 2018 roku został uhonorowany doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii muzyka.

Składamy wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom.

Świat kultury, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, traci wybitnego twórcę.

Elżbieta Penderecka oraz pracownicy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena