„100 na 100”

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstanie niespotykane dotąd w historii polskiej fonografii wydawnictwo. W  boxie, zwierającym 36 płyt CD,  zostanie utrwalone 100 utworów.  40 wybranych dzieł będzie można posłuchać w historycznych już interpretacjach pochodzących, m.in. z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań. Z kolei pozostałe 60 nagrań powstało w ostatnich miesiącach, co wymagało zaangażowania wielu orkiestr i solistów.  Jak dowiadujemy się z informacji dostępnych na stronie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „podstawą przedsięwzięcia jest lista „100 na 100” arcydzieł polskiej literatury muzycznej, które powstawały od 1918 roku do dzisiaj. Trudnego wyboru, w którym kryterium artystycznej wartości było najistotniejsze, dokonała Rada Programowa złożona z autorytetów i przedstawicieli instytucji kultury”.

Wśród nagrań, które ukażą się w ramach projektu,  jest „Pasja według św. Łukasza” (1965) Krzysztofa Pendereckiego. Jak podkreśla red. Jacek Marczyński (Rzeczpospolita) […] Historyczne znaczenie ma stare nagranie innego fundamentalnego dzieła – „Pasji według św. Łukasza” (1965) Krzysztofa Pendereckiego. Pierwsze jej polskie wykonanie utrwalone niemal od razu przez Polskie Nagrania zgromadziło artystów, o których przecież kompozytor myślał, tworząc utwór. To dyrygent Henryk Czyż oraz soliści śpiewacy: Stefania Woytowicz, Andrzej Hiolski i Bernard Ładysz. Byli zapraszani na kolejne prezentacje tego dzieła w różnych krajach i walnie przyczynili się do światowej sławy „Pasji”.

Ponadto wydawnictwo obejmie dzieła kompozytorów takich jak, m.in.: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Serocki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn

Więcej informacji o projekcie 100 na 100. Muzyczne dekady wolności