Beethovenowskie Koryfeusze

Profesor Krzysztof Penderecki oraz Szymon Nehring zostali laureatami nagrody Koryfeusze Muzyki Polskiej 2017.

Jury postanowiło wyróżnić  przyznanie nagrody „Grammy” płycie „Penderecki conducts Penderecki” vol. 1. w kategorii Wydarzenie Roku. Album zawiera pierwsze nagranie studyjne Profesora Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Na płycie znalazły się utwory: „Dies Illa”, którego premiera odbyła się podczas międzynarodowego koncertu w Brukseli, upamiętniającego 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, a także nowa interpretacja Psalmów Dawida, Hymnu do Św. Daniiła i Hymnu do Św. Wojciecha. W nagraniu wzięli udział soliści: Johanna Rusanen (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) oraz Nikolay Didenko (bas). Premiera płyty miała miejsce 3 czerwca 2016 roku.

Osobowością Roku podczas tegorocznych Koryfeuszy został Szymon Nehring, jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia, który reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Artysta zdobył laury na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych. W świecie zasłynął między innymi jako  jedyny Polak, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie – jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.

Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej przyznawane są od 2011 roku przez Instytut Muzyki i Tańca.  Jej celem jest wyróżnienie indywidualnych osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej gatunkowo i chronologicznie artystycznej muzyki polskiej. Tegoroczne statuetki wręczono 1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.