Krzysztof Penderecki odebrał Nagrodę Honorową Superbrands przyznawaną za szczególne zasługi dla promocji Polski w świecie

Autor „Kosmogonii” za umiejętność dostrzeżenia i zapisania w partyturze wiecznego piękna, które towarzyszy wyłanianiu się ładu z chaosu wszechświata – tak nagrodę dla Krzysztofa Pendereckiego zapowiedziała Nina Kowalewska-Motlik, wyłączna przedstawicielka Superbrands w Polsce. Laudację na cześć laureata wygłosił Profesor Marcin Gmys.

Krzysztof Penderecki ma w swoim dorobku ponad 100 kompozycji granych w największych salach koncertowych, w tym 4 opery, 8 symfonii, oratoria. Jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów docenianych zarówno w kraju, jak i na całym świecie. W jego dorobku znajduje się 5 nagród Grammy oraz 40 doktoratów honoris causa. Jest honorowym obywatelem wielu miast na całym świecie, honorowym członkiem m.in. Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Nauk, Akademii Nauk w Bordeaux, i wielu innych. Obecnie pracuje nad operą zamówioną przez wiedeńską Staatsoper, której premiera ma się odbyć 30 marca 2019 roku w Wiedniu.

W ubiegłych latach Nagroda Honorowa Superbrands trafiała m.in. w ręce polityków: Lecha Wałęsy (jako najsilniejsza polska marka w świecie), Leszka Balcerowicza (za Plan Balcerowicza, dzięki któremu krajowe marki mogą skutecznie konkurować z markami międzynarodowymi) i Jerzego Buzka; a także działaczy społecznych –  w 2012 roku statuetkę otrzymała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy sportowców: Agnieszki Radwańskiej i Roberta Lewandowskiego (za promowanie wizerunku nowoczesnej marki Polski za granicą).

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 17 maja w Warszawie.