Miasto Muzyki zaprasza na Katowice JazzArt Festival

Kornstad_feb_2012 212Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – od początku świętuje Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO zapraszając na Katowice JazzArt Festival. W tyk roku od 25 do 30 kwietnia.

Festiwal prezentuje jazz w całej jego różnorodności. Dlatego w programie aż 12 koncertów znalazły się też propozycje z pogranicza jazzu i muzyki poważnej.

Jedną z takich propozycji będzie koncert norweskiego muzyka Håkona Kornstada (25 kwietnia, sala kameralna NOSPR). Zdobył najpierw sławę  jako świetny saksofonista. Kilka lat temu odkrył w sobie talent… śpiewaka operowego. Podszkolił głos i został tenorem, nie porzucając jednak saksofonu. I właśnie jako saksofonista zaprezentuje się w Katowicach.

Również w Sali kameralnej NOSPR, ale w piątek 28 kwietnia, wystąpi bardzo ceniona w Niemczech pianistka Anke Helfrich. Będzie towarzyszyć jej dwóch muzyków, z którym tworzy trio, a w programie m.in. utwory w hołdzie Theloniousowi Monkowi w stulecie jego urodzin.

Na finał – Międzynarodowy Dzień Jazzu – spotkanie Orkiestry Muzyki Nowej ze skrzypkiem jazowym Adamem Bałdychem, znakomitymi wokalistkami: Agatą Zubel i Anną Serafińską oraz zespołem Kwadrofonik i duńśkim wiolonczelistą Jakobem Kullbergiem. Koncert w wielkiej sali NOSPR zamknie festiwal 30 kwietnia.

Pełny program na jazzartfestival.eu