Biały Teatr Tańca Izadory Weiss w Petersburgu

btt3Biały Teatr Tańca Izadory Weiss wystąpi w Petersburgu w ramach Diaghilev International Festival of Arts. Zespół zaprezentuje zgromadzonej w Teatrze Aleksandryjskim publiczności trzy ostatnie choreografie Izadory Weiss, czyli Fedrę, Śmierć i Dziewczynę oraz Tristana & Izoldę. Klamrą spinającą te opowieści jest refleksja nad ceną, jaką czasem trzeba zapłacić za chwile namiętności. Pokaz odbędzie się 22 listopada. Dzień wcześniej grupa wystąpi na scenie teatralnej Ermitażu ze spektaklem Light – a to wydarzenie zorganizowane zostanie z okazji światowej wystawy obrazów Vermeera prezentowanej w tej galerii. Organizatorem wyjazdu zespołu na festiwal jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena we współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Projekt dofinasowany został przez Instytut Adama Mickiewicza.

Biały Teatr Tańca Izadory Weiss powstał jesienią 2016 roku, jako kontynuacja działalności Bałtyckiego Teatru Tańca stworzonego i prowadzonego przez osiem lat przez wybitną polską choreografkę w ramach Opery Bałtyckiej. Grupa ma w swoim dorobku wiele występów entuzjastycznie przyjętych zarówno przez krajową i zagraniczną krytykę, jak i publiczność na całym świecie. Izadora Weiss opiera swoje spektakle przeważnie na wielkiej literaturze, układając choreografie do wybranych i zmontowanych przez siebie fragmentów dzieł wielkich kompozytorów od Mozarta i Saint Colombe’a po Mahlera i Pendereckiego.
Po rozstaniu z Operą Bałtycką i przyjęciu nowej nazwy – Biały Teatr Tańca Izadory Weiss – zespół rozpoczął współpracę ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena. W jej ramach Prezes Elżbieta Penderecka stworzyła tancerzom warunki do pracy umożliwiając współpracę w Europejskim centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki zaangażowaniu Elżbiety Pendereckiej tancerze mają możliwość zaprezentowania czterech spektakli zarówno publiczności petersburskiej jak i najwybitniejszym specjalistom w dziedzinie tańca, którzy przyjeżdżają na Diaghilev International Festival of Arts z całego świata.