Andrzej Wajda nie żyje

wajdaWybitny reżyser Andrzej Wajda odszedł w wieku 90 lat.
Uznawany jest za jednego z najwspanialszych twórców współczesnego kina. Absolwent Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Debiutował obrazem „Pokolenie” w 1955 r. Ukończony rok później film „Kanał” przyniósł mu międzynarodową sławę. Jury festiwalu w Cannes postanowiło uhonorować go Srebrną Palmą.
Twórczość Mistrza nagradzana była wielokrotnie na krajowych i międzynarodowych konkursach. Wśród najważniejszych wyróżnień warto wymienić FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za „Popiół i diament” z 1958 r., nominację do Oscara za „Ziemię obiecaną” z 1975 r., Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, którą otrzymał za „Człowieka z żelaza” (1981 r.), czy przyznaną przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA za „Danton” (1982 r.) W 2000 r. Andrzej Wajda został nagrodzony przez amerykańską Akademię Filmową honorowym Oscarem za osiągnięcia życia i wkład w rozwój kinematografii na świecie. Jego ostatni film „Powidoki” jest polskim kandydatem do przyszłorocznych Oscarów. Film trafi do kin na początku przyszłego roku.
Od wielu lat Andrzej Wajda był także wiernym miłośnikiem muzyki, przyjacielem i ambasadorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena z żalem żegna wybitnego Mistrza sztuki filmowej.