Yu-Chien Tseng

Tajwański skrzypek Yu-Chien (Benny) Tseng w błyskawicznym tempie buduje międzynarodową pozycję wspaniale zapowiadającego się młodego solisty, cenionego za “wdzięk, opanowanie i zawrotną wirtuozerię”.

Po ostatnim debiucie z Niemiecką Orkiestrą Radiową Saarbrücken krytycy nie szczędzili pochwał dla jego interpretacji Koncertu skrzypcowego Beethovena, pisząc: „Klasycznie wyważona, bez popisywania się; delikatne i dyskretne niuanse; pełen kultury dźwięk; pełna wdzięku i radości, swobodna elegancja, pozbawiona jakiejkolwiek pozy. Doskonałe!”

W lipcu 2015 roku został uhonorowany najwyższą nagrodą przyznaną podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Piotra Czajkowskiego. Studiował u wybitnych nauczycieli – Aarona Rosanda i Idy Kavafian w Curtis Institute of Music. Jest ponadto laureatem I nagrody zarówno w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Singapurze, jak i Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Pablo Sarasate w Pampelunie.

Yu-Chien Tseng rozwija obiecującą karierę solową, mając już na swoim koncie – obok recitali w Azji, Ameryce i Europie – występy z takimi orkiestrami, jak: London Philharmonic, Filharmonia Monachijska, Orkiestra Filharmonii Czeskiej, Orkiestra Filadelfijska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Belgii, Orkiestra Symfoniczna Tajpej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Tajwanu, Orkiestra Symfoniczna Nawarry i Królewska Orkiestra Kameralna Walonii.

Debiutem fonograficznym skrzypka była płyta z francuskimi sonatami skrzypcowymi (Francka, Ravela i Debussy’ego), wydana przez wytwórnię Fuga Libera w 2012 roku. Latem 2016 roku podpisał nowy kontrakt z Deutsche Grammophon: pierwsze nagranie – płyta z recitalem – ukazało się w styczniu 2017 roku, natomiast w dalszej części roku ukaże się jeszcze nagranie solisty z orkiestrą.

Artysta gra na skrzypcach Giuseppe Guarneriego del Gesù z 1732 roku Ex „Castelbarco-Tarisio”, wypożyczonych przez Fundację Kultury Chi-Mei na Tajwanie.

28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Następny