Patrycja Piekutowska

Należy do grona najwybitniejszych skrzypaczek w Europie. Jej charyzma, emocjonalność i niezwykły kontakt z publicznością przyczyniają się do promocji polskiej muzyki współczesnej.

attachment-1

Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 800 koncertów w 36 krajach świata w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. Występowała w tak prestiżowych salach koncertowych jak m.in.: Teatro Colón w Buenos Aires, Sala São Paulo oraz Teatro Guaíra w Brazylii, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, National Center for the Performing Arts w Pekinie, Tianjin Grand Theater, a także m.in. w filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Hamburgu, Belgradzie i wielu innych.

Istotny nurt działalności Artystki stanowi fonografia. Nagrała 12 płyt CD, z czego osiem poświęconych muzyce polskiej głównie XX wieku. Jako pierwsza polska skrzypaczka otrzymała nagrodę płytową MIDEM Classic Award przyznawaną w Cannes. Płyta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii, Luxemburgu i we Włoszech. W 2014 r. jubileusz 15-lecia obecności na rynku fonograficznym artystka uczciła wydaniem dziesiątej płyty, tym razem z sonatami Brahmsa i Francka.

Od 11 lat Patrycja Piekutowska wykonuje recital składający się z kompletu dzieł na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego, który zaprezentowała już w blisko 20 krajach. Z okazji 80-lecia Maestro wystąpiła z tym programem w obecności kompozytora w Pradze i Nowym Jorku. Posiada też w repertuarze szczególny projekt, recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”. Program podbija serca melomanów na całym świecie.

Skrzypaczka jest także cenionym pedagogiem, od wielu lat zapraszanym na kursy mistrzowskie m.in. do Brazylii, Chin, Chile, Peru i Wenezueli. We wrześniu 2015 r. zasiadała w jury XIII Międzynarodowy Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie, jednego z najważniejszych konkursów międzynarodowych dla młodych skrzypków, który odbywa się od ponad 30 lat.

Patrycja Piekutowska otrzymała dyplom Lidera Przyszłości w ramach projektu Fundacji Godła Teraz Polska „25 liderów Polski na przyszłe 25 lat” oraz medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W lutym 2016 r. wydawnictwo DUX w serii „Penderecki Special Edition” wydało płytę zatytułowaną Krzysztof Penderecki Koncerty na instrumenty smyczkowe i orkiestrę. Znalazło się na niej Capriccio na skrzypce i orkiestrę, który to utwór Patrycja Piekutowska wykonała pod dyrekcja samego kompozytora.

Wkrótce ukaże się płyta ze światowym prawykonaniem utworu "Musica in forma di Rosa" skomponowanym specjalnie dla artystki przez Dariusza Przybylskiego. Skrzypaczka wystąpiła na nagraniu wraz z maestro Pawłem Kotlą i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Patrycja Piekutowska gra na skrzypcach Paolo Castello z 1766 r.

Patrycja Piekutowska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Następny