Patrycja Piekutowska

Patrycja Piekutowska jest wybitną skrzypaczką, która w tym roku obchodzi 20-lecie swojej kariery artystycznej. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 800 koncertów w 36 krajach świata w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. Występowała w tak prestiżowych salach koncertowych jak: Teatro Colón w Buenos Aires, Sala São Paulo oraz Teatro Guaíra w Brazylii, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, National Center for the Performing Arts w Pekinie, Tianjin Grand Theater, a także w filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Hamburgu, Belgradzie i wielu innych. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych.

Istotny nurt działalności artystki stanowi fonografia. Nagrała 12 płyt CD, z czego osiem poświęconych muzyce polskiej głównie XX wieku. Za nagranie Capriccia Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora otrzymała nagrodę płytową MIDEM Classical Award oraz nagrody w Belgii, Hiszpanii, Luksemburgu i we Włoszech. W 2014 roku jubileusz 15-lecia obecności na rynku fonograficznym artystka uczciła wydaniem dziesiątej płyty, tym razem z sonatami Brahmsa i Francka.

W ostatnich dwunastu latach wykonała blisko 80 razy recital składający się z kompletu dzieł na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego. Posiada w repertuarze recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego” promujący głównie polską muzykę współczesną.

W 2016 roku ukazały się dwie nowe płyty artystki, ponowne nagranie Capriccia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego z Sinfonią Iuventus  w ramach serii „Penderecki Special Edition” oraz światowe prawykonanie dedykowanego jej przez Dariusza Przybylskiego utworu Musica in forma di rosa nagranego z NOSPR.

W 2014 roku otrzymała od Fundacji Godła „Teraz Polska” dyplom Lidera Przyszłości oraz medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis.

Patrycja Piekutowska gra na skrzypcach Paolo Castello z 1766 roku.

VI Festiwal romantycznych kompozycji

Następny