Martin Grubinger

Nazwany przez jednego z krytyków wiedeńskich „czarodziejem perkusji”, austriacki multiperkusista Martin Grubinger dostarcza swoimi solowymi występami niezapomnianych przeżyć.

Artysta, zapraszany regularnie do współpracy z wiodącymi orkiestrami oraz na występy w najwspanialszych salach koncertowych, posiada niezwykle szeroki repertuar obejmujący utwory solowe, kameralne – często wykonywane z jego zespołem Percussive Planet Ensemble – i koncerty na perkusję.

Sezon 2015/16 to dla Grubingera czas debiutu z Nowojorską Orkiestrą Symfoniczną oraz ponownej współpracy z Amerykańską Narodową Orkiestrą Symfoniczną z Waszyngtonu, Orkiestrą Tonhalle z Zurychu, Rundfunk-Sinfonieorchester z Berlina, Gewandhausorchester z Lipska i pekińskim Narodowym Centrum Sztuk Scenicznych, a także rezydencji artystycznej w Radiowej Orkiestrze Symfonicznej we Frankfurcie. Program tournée z barytonem Thomasem Hampsonem obejmuje recitale w monachijskim Gasteigu, wiedeńskiej sali Konzerthaus oraz mediolańskim Teatro alla Scala, a seria występów z Pittsburgh Symphony Orchestra pod dyrekcją Manfreda Honecka otwiera drzwi równie ważnych sal koncertowych Europy.

W sezonie 2008/09 Grubinger był artystą-rezydentem w lipskim Gewandhausie. Od tego czasu tytuł ten zaoferowały mu orkiestra Camerata Salzburg, filharmonie w Kolonii i Monachium, wiedeński Konzerthaus, a ostatnio także Festiwal Muzyczny w Szlezwiku-Holsztynie. Występował z orkiestrami tej klasy co NHK Symphony i Oslo Philharmonic, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Tajwanu, NDR Sinfonieorchester z Hamburga, filharmonicy monachijscy, hamburscy, drezdeńscy, wiedeńscy, Bamberger Symphoniker oraz BBC Philharmonic. Jest regularnie zapraszany do gościnnej współpracy przez najważniejsze orkiestry Stanów Zjednoczonych, m.in. Orkiestrę Filharmonii Los Angeles.

Wśród coraz pokaźniejszej kolekcji dzieł dedykowanych Grubingerowi znaleźć można kompozycje Frozen in Time Avnera Dormana (2007) i Koncert Friedricha Cerhy (2008), który artysta wykonał z Filharmonikami Wiedeńskimi pod batutą Petera Eötvösa, a także koncert Tears of Nature Tan Duna (2012 ). Wiosną 2014 roku artysta wykonał niemiecką premierę Speaking Drums Eötvösa z Mahler Chamber Orchestra pod dyrekcją kompozytora. Kolejnymi dowodami wszechstronności artysty są jego uznane projekty perkusyjne: The Percussive Planet oraz prowadzony od niedawna Caribbean Showdown.

fot. FBroede