Julian Rachlin

Julian Rachlin należy do grona najbardziej porywających, a zarazem szanowanych współczesnych skrzypków. Współpracował z najlepszymi dyrygentami i najbardziej prestiżowymi orkiestrami świata. Zawsze gotów poszerzać swoje muzyczne horyzonty, Rachlin jest także cenionym altowiolistą i dyrygentem.

Ponadto Rachlin zyskuje uznanie jako młody filantrop dzięki zaangażowaniu w pracę UNICEF-u, piastując godność Ambasadora Dobrej Woli, a także w działalność edukacyjną.

Do najważniejszych wydarzeń tego sezonu należy zaliczyć otwarcie sezonu Filarmonica della Scala z Riccardo Chaillym, tournée po Ameryce Północnej z Orchestre national de France i Daniele Gattim, trasę koncertową po Niemczech z Sankt-Petersburską Orkiestrą Filharmoniczną i Yuri Temirkanovem, a także koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Bawarskiego Radia i Marissem Jansonsem oraz z Lipską Orkiestrą Gewandhaus i Herbertem Blomstedtem.

Rachlin-dyrygent debiutuje w sezonie 2015/16 jako pierwszy dyrygent gościnny Royal Northern Sinfonia. Ponadto prowadzi takie zespoły jak Moscow Virtuosi, Düsseldorf Symphony, Israel Philharmonic, Filharmonię Praską czy Filharmonię Słoweńską, jest także rezydentem Royal Liverpool Philharmonic.

Jego nagrania dla wytwórnii Sony Classical, Warner Classics and Deutsche Grammophon spotkały się z wielkim uznaniem.

Urodzony na Litwie w 1974 roku, Rachlin wyemigrował do Wiednia w wieku czterech lat. Studiował u wybitnego pedagoga Borisa Kuschnira i brał prywatne lekcje u Pinchasa Zukermana. Sławę międzynarodową zdobył błyskawicznie w 1988 roku, uzyskując w Amsterdamie Nagrodę dla Młodego Muzyka Roku Eurowizji. Następnie został najmłodszym solistą występującym z Filharmonikami Wiedeńskimi w historii tego zespołu, debiutując pod Riccardo Mutim. Od 1999 roku artysta wykłada na prywatnym uniwersytecie przy Konserwatorium Wiedeńskim.

Julian Rachlin gra na skrzypcach Stradivariusa „ex Liebig” z 1704 roku, wypożyczonym przez fundację Dkfm. Angelika Prokopp Privatstiftung.