Sergej Krylov

Dał się poznać jako jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków swojego pokolenia.

Artysta, chętnie zapraszany do najbardziej prestiżowych sal koncertowych na całym świecie, występował w nich z orkiestrami Staatskapelle Dresden, Orchestre Philharmonique de Radio France, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Filarmonica della Scala, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, London Philharmonic, Hessischer Rundfunk Frankfurt, Royal Philharmonic z Londynu; Rosyjską Orkiestrą Narodową, tokijską NHK Symphony, Atlanta Symphony, orkiestrami filharmonii z Sankt Petersburga i Kopenhagi, Angielską Orkiestrą Kameralną oraz Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową.

Krylov współpracuje z wieloma osobistościami świata muzyki, jednak największy wpływ na jego życie artystyczne wywarła przyjaźń z Mścisławem Rostropowiczem.

Michaił Pletniew, Dmitri Kitayenko, Valery Gergiev, Vladimir Jurowski, Andrey Boreyko, Fabio Luisi, Omer Meir Wellber, Yuri Temirkanov, Vladimir Ashkenazy, Asher Fisch, Vasily Petrenko, Nicola Luisotti, Saulius Sondeckis, Zoltán Kocsis i Yuri Bashmet to zaledwie kilku z grona uznanych dyrygentów, pod których batutą wystąpił.

Artysta poświęca wiele czasu na projekty kameralne, w których występuje z artystami tej klasy co Denis Matsuyev, Yuri Bashmet, Itamar Golan, Lilya Zilberstein, Aleksandar Madžar, Bruno Canino, Stefania Mormone, Maxim Rysanov, Nobuko Imai, Kwartet Belcea i Elīna Garanča.

W 2008 roku Sergej Krylov otrzymał nominację na dyrektora artystycznego Litewskiej Orkiestry Kameralnej. Od tej pory regularnie występuje w podwójnej roli – solisty i dyrygenta – wykonując repertuar sięgający od muzyki barokowej po współczesną. Można go było podziwiać tak w Wilnie, jak i podczas tournée po Europie.

Poza nagraniem 24 Kaprysów Paganiniego, dyskografia artysty obejmuje płyty zrealizowane dla wytwórni EMI i Melodya.

Urodzony w muzykującej rodzinie moskiewskiej, Sergej Krylov rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku pięciu lat. Swoją edukację muzyczną przypieczętował studiami w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskim. Już jako bardzo młody muzyk sięgnął po laury wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Rodolfo Lipizera w Gorizii, Konkursu Stradivariusa w Cremonie oraz Konkursu Fritza Kreislera.