Szymanowski Quartet

Szymanowski Quartet od 20 lat prowadzi międzynarodową działalność koncertową, będąc stałym gościem na scenach wszystkich kontynentów. Rozpoczynając karierę w 1996 roku, zespół natychmiast awansował do ekskluzywnego grona najpopularniejszych kwartetów smyczkowych na świecie, wyróżniając się ekspresyjnością i dbałością o stylistyczną różnorodność oraz własnym dźwiękowym charakterem.

Pierwszymi impulsami we wczesnej działalności kwartetu były nagrody na międzynarodowych konkursach muzycznych we Florencji, Melbourne, Osace, Monachium, Weimarze i Hanowerze oraz spotkania z wielkimi osobowościami muzycznymi, takimi jak: A. Brendel, I. Stern, H. Beyerle, W. Levin czy członkami kwartetów Amadeus, Guarneri, Juilliard i Emerson.

Kwartet regularnie występuje w najsłynniejszych salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall, Wigmore Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, wiedeńskim Musikverein, Konzerthaus w Wiedniu i Berlinie.

Zespół gości także na renomowanych festiwalach, takich jak BBC Proms, Schleswig-Holstein, Rheingau, Schwetzingen, Schubertiade czy Lockenhaus; odbywa także corocznie trasy koncertowe w USA, Kanadzie i Azji oraz występuje w Ameryce Południowej i Australii.

Szymanowski Quartet został odznaczony medalem „Za zasługi dla kultury polskiej“, otrzymał nagrodę im. Karola Szymanowskiego, a także był wybrany w latach 2001-03 do programu BBC „New Generation Artists”.

Kwartet regularnie współpracuje z artystami takimi jak R. Buchbinder, J. Kalichstein czy A. Brendel – znakomity pianista, który zaprosił Szymanowski Quartet do odbycia wspólnej trasy w rocznicę swoich 80. urodzin.

Szymanowski Quartet nagrywał m.in dla wytwórni Avi, Cavi-Music, Hyperion, Haenssler Classic i BBC.

W 2016 roku Szymanowski String Quartet celebruje 20-lecie powstania zespołu serią koncertów w Europie, Azji, USA i Kanadzie, oraz po wielu latach przerwy występuje w Warszawie w ramach Festiwalu Beethovenowskiego.