Barry Douglas

Moment zdobycia złotego medalu podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1986 roku był dla Barry’ego Douglasa początkiem wspaniałej, międzynarodowej kariery.

Do najważniejszych wydarzeń sezonu 2015/16 zaliczyć należy występ podczas koncertu BBC Proms in the Park z towarzyszeniem Ulster Orchestra oraz podczas festiwalu w Erywaniu; tournée z Orkiestrą Filharmonii Brukselskiej, a także koncerty z Praską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrami Filharmonii Belgradzkiej i Szczecińskiej oraz z hiszpańską Orquesta Sinfónica de Galicia. Melomani pamiętają jego występy z takimi zespołami, jak: BBC Scottish Symphony, London Symphony, Russian National, Cincinnati Symphony, Singapore Symphony, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Staatskapelle Halle, Orchestre National de France, Seattle Symphony, Melbourne Symphony, a także Royal Liverpool Philharmonic i Hong Kong Philharmonic.

Barry Douglas to także wybitny kameralista, regularnie dający recitale na całym świecie – ostatnio można go było usłyszeć chociażby w Wielkiej Brytanii, Holandii, Armenii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Pianista posiada kontrakt na wyłączność z wytwórnią Chandos, dla której obecnie nagrywa wszystkie dzieła na fortepian solo Brahmsa. Dotychczas ukazało się pięć albumów z tej serii, przyjętych entuzjastycznie przez krytyków. Każda płyta to niezależny recital, dający słuchaczowi bogate i głębokie doświadczenie. Z kolei we wrześniu 2014 roku ukazał się album Celtic Reflections. Ta płyta to wejście w głąb świata irlandzkiej muzyki ludowej – osiemnaście własnych aranżacji Barry’ego, od pradawnych melodii po utwory współczesnych autorów piosenek.

W 1999 roku Barry Douglas powołał do życia i do dzisiejszego dnia jest dyrektorem artystycznym zespołu kameralnego Camerata Ireland, którego celem jest sławienie, a także pielęgnowanie talentu najlepszych młodych muzyków zarówno z Irlandii, jak i Irlandii Północnej. Artyści nie tylko dążą do doskonałości w dziedzinie muzyki, ale także wspierają proces pokojowy w Irlandii, promując dialog i współpracę poprzez organizowanie muzycznych programów edukacyjnych. Douglas regularnie występuje z Cameratą Ireland na całym świecie – w tym sezonie ich trasy koncertowe wiodą przez Stany Zjednoczone i Amerykę Południową.

W 2002 roku artysta został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi na rzecz muzyki.